Długość sprawozdania nie jest wartością samą w sobie

Najpierw cytat: "Je n'ai fait celle-ci plus longue que parce que je n'ai pas eu le loisir de la faire plus courte"  (List ten jest tak długi tylko dlatego, że nie miałem czasu go skrócić) - miał napisać Blaise Pascal w jednym ze swoich listów.

Proszę pamiętać, że sprawozdanie piszemy zwykle po to, żeby zaoszczędzić komuś czas, a więc szanujmy czas i uwagę czytelnika. Pytanie pomocnicze: jaka jest wartość sprawozdania, jeśli jego przeczytanie i zrozumienie zajmuje więcej czasu niż praca, którą dokument opisuje?

W szczególności proszę pamiętać, że długie ciągi cyfr są mało czytelne i szczegółowe dane zwykle wystarczy dołączyć wraz z wynikami eksperymentu lub programem, który je generuje.

 W przykładzie powyżej autorowi mogło chodzić o przedstawienie różnic pomiędzy metodami obliczania wartości zadanej funkcji. Czy nie lepiej było odjąć je od siebie błędy i przedstawić wartości różnic? Może lepiej na wykresie? Co jest istotnego w tym konkretnym argumencie, czy nie lepiej przedstawić wyniki zbiorcze dla wielu różnych argumentów?


A tutaj nie mam pomysłu. Może po prostu "poczytajmy sobie wartości funkcji logarytm"?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak nie robić wykresów?

O czym nie zapomnieć na początku?