Dlaczego symbole oznaczające wielkości nie powinny być pisane zwykłym krojem pisma?

To dość częsty problem w sprawozdaniach: które elementy powinny być wyróżnione, a które nie? Generalnie każdy symbol, który oznacza wielkość liczbową, wektor lub macierz powinien być wyróżniony, co poprawia czytelność, jest szeroko przyjęte w tekstach technicznych i w szczególności ułatwia zrozumienie takich fraz jak "i i j" (pierwsze i to symbol, a drugie to spójnik).  Natomiast inne elementy równań takie jak nawiasy, liczby zapisane cyframi, nazwy funkcji piszemy krojem prostym.


W powyższym przykładzie wzór utworzony prawdopodobnie przy pomocy edytora równań lub wklejony jako obrazek jest sformatowany poprawnie. Natomiast w tekście wokół zaznaczono elementy (wystąpienia symboli x i n), które powinny być zapisane kursywą.

Więcej na temat stosowania kursywy i kroju prostego można znaleźć tutaj

PS: Użytkownicy systemu składu tekstu LaTeX (lub pokrewnego) praktycznie nie będą mieli takich problemów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak nie robić wykresów?

Długość sprawozdania nie jest wartością samą w sobie

O czym nie zapomnieć na początku?